ZSH(1) | General Commands Manual | ZSH(1) |
NAZWA¶
zsh - Powłoka Z
STRESZCZENIE¶
Ponieważ zsh posiada wiele cech, podręcznik ten został podzielony na następujące sekcje:
- zsh(1) Rzut oka na zsh (ta sekcja)
- zshmisc(1) To co nie zmieściło się w innych sekcjach
- zshexpn(1) Rozwijanie poleceń i parametrów zsh
- zshparam(1) Parametry zsh
- zshoptions(1) Opcje zsh
- zshbuiltins(1) Wbudowane funkcje zsh
- zshzle(1) Edycja wiersza poleceń zsh
- zshcompctl(1) Kontrola automatycznego dopełniania
- zshmodules(1) Ładowalne moduły zsh
- zshall(1) Wszystkie sekcje razem
OPIS¶
Uwaga! To tłumaczenie może być nieaktualne!
Zsh jest UNIXowym interpretatorem poleceń (powłoką, shell'em) nadającym się zarówno do interaktywnej pracy z systemem jak i do wykonywania skryptów. Z pośród standardowych powłok zsh najbardziej przypomina ksh(1), ale zawiera wiele ulepszeń. Zsh posiada edycję wiersza poleceń, wbudowaną korekcję pisowni, programowalne dopełnianie poleceń, funkcje (z automatycznym ładowaniem), historię poleceń i mnóstwo innych cech.
AUTOR¶
Pierwotnie zsh został napisany przez Paula Falstada <pf@zsh.org>. Obecnie zsh jest utrzymywany przez członków listy dyskusyjnej zsh-workers <zsh-workers@math.gatech.edu>. Koordynatorem projektu jest obecnie Andrew Main (Zefram) <zefram@zsh.org>. Z koordynatorem można się skontaktować pisząc na adres <coordinator@zsh.org>, ale sprawy dotyczące kodu powinny być kierowane na listę dyskusyjną.
DOSTĘPNOŚĆ¶
Zsh jest dostępny z następujących anonimowych serwerów FTP. Mirrory te są często aktualizowane. Serwery oznaczone przez (G) mogą być aktualizowane względem ftp.math.gatech.edu zamiast względem serwera głównego. Serwery oznaczone przez (H) mogą być aktualizowane względem ftp.cs.elte.hu.
- Serwery główne
-
ftp://ftp.zsh.org/pub/zsh/ http://www.zsh.org/pub/zsh/
- Australia
-
ftp://ftp.zsh.org/pub/zsh/ http://www.zsh.org/pub/zsh/ ftp://ftp.ips.oz.au/pub/packages/zsh/ (G) (H)
- Dania
-
ftp://sunsite.auc.dk/pub/unix/shells/zsh/
- Finlandia
-
ftp://ftp.funet.fi/pub/unix/shells/zsh/ (H)
- Francja
-
ftp://ftp.cenatls.cena.dgac.fr/pub/shells/zsh/
- Niemcy
-
ftp://ftp.fu-berlin.de/pub/unix/shells/zsh/ (H) ftp://ftp.gmd.de/packages/zsh/ (H) ftp://ftp.uni-trier.de/pub/unix/shell/zsh/ (H)
- Węgry
-
ftp://ftp.cs.elte.hu/pub/zsh/ http://www.cs.elte.hu/pub/zsh/ ftp://ftp.kfki.hu/pub/packages/zsh/ (H)
- Izrael
-
ftp://ftp.math.technion.ac.il/mirror/ftp.zsh.org/pub/zsh/ http://www.math.technion.ac.il/mirror/ftp.zsh.org/pub/zsh/
- Japonia
-
ftp://ftp.tohoku.ac.jp/mirror/zsh/ (H) ftp://ftp.nis.co.jp/pub/shells/zsh/ (H)
- Norwegia
-
ftp://ftp.uit.no/pub/unix/shells/zsh/ (H)
- Rumunia
-
ftp://ftp.roedu.net/pub/mirrors/ftp.zsh.org/pub/zsh/
- Słowenia
-
ftp://ftp.siol.net/pub/unix/shells/zsh/ (H)
- Szwecja
-
ftp://ftp.lysator.liu.se/pub/unix/zsh/ (H)
- Wielka Brytania
-
ftp://ftp.net.lut.ac.uk/zsh/ (H) ftp://sunsite.doc.ic.ac.uk/packages/unix/shells/zsh/ (G)
- USA
-
ftp://ftp.math.gatech.edu/pub/zsh/ ftp://uiarchive.uiuc.edu/pub/packages/shells/zsh/ ftp://ftp.sterling.com/zsh/ (G) (H) ftp://ftp.rge.com/pub/shells/zsh/ (G) (H) ftp://foad.org/pub/zsh/ http://foad.org/zsh/
Listy dyskusyjne¶
Istnieją trzy listy dyskusyjne poświęcone zsh:
- <zsh-announce@math.gatech.edu>
- Informacje o nowych wersjach, większych zmianach oraz comiesięcznym FAQ, czyli odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. (lista moderowana)
- <zsh-users@math.gatech.edu>
- Dyskusje użytkowników.
- <zsh-workers@math.gatech.edu>
- Rozwój, raporty o błędach i łaty na nie.
Żeby zapisać się na listę wyślij list z polem SUBJECT `subscribe <adres-e-mail>' na adres administracyjny związany z odpowiednią grupą.
- <zsh-announce-request@math.gatech.edu>
- <zsh-users-request@math.gatech.edu>
- <zsh-workers-request@math.gatech.edu>
Wypisywanie się z listy jest analogiczne.
WYSTARCZY ZAPISAĆ SIĘ NA JEDNĄ LISTĘ. Wszystkie listy z zsh-announce są automatycznie przesyłane na listę zsh-users, zaś wszystkie listy z zsh-users są automatycznie przesyłane na zsh-workers.
Masz problemy z zapisaniem lub wypisaniem się na którąś z list, informację o tym wyślij na adres <listmaster@zsh.org>. Listy dyskusyjne są utrzymywane przez Richarda Colemana <coleman@zsh.org>.
Listy są archiwizowane; archiwum można dostać wysyłając list na podany adres administracyjny listy. Istnieje również hipertekstowa wersja archiwum utrzymywana przez Geoffa Winga <gcw@zsh.org> i dostępna pod adresem http://www.zsh.org/mla/.
ZSH FAQ¶
Zsh posiada listę najczęściej zadawanych pytań (FAQ), utzrymywane przez Petera Stephensona <pws@zsh.org>. Jest ona regularnie wysyłana na grupę dyskusyjną comp.unix.shell oraz listę zsh-announce. Najnowszą wersję można znaleźć na dowolnym z wymienionych serwerów FTP lub pod adresem http://www.zsh.org/FAQ/. Adres kontaktowy do spraw związanych z FAQ to <faqmaster@zsh.org>.
Strona WWW ZSH¶
Zsh posiada stronę WWW pod adresem http://www.zsh.org/. Jest ona utrzymywana przez Karstena Thygesena <karthy@zsh.org> z SunSITE Dania. Adres kontaktowy do spraw związanych z witryną WWW to <webmaster@zsh.org>.
PARAMETRY STARTOWE¶
Jeżeli flaga -s nie została podana, a został podany jakiś argument to pierwszy argument uznawany jest za ścieżkę skryptu, który ma zostać wykonany. Pozostałe argumenty są traktowane jako parametry pozycyjne. Następujące flagi są interpretowane przez zsh przy starcie:
PLIKI STARTOWE/KOŃCOWE¶
Polecenia są najpierw czytane z /etc/zshenv. Jeżeli opcja RCS nie jest ustawiona w /etc/zshenv, wszystkie pozostałe pliki startowe są pomijane. W przeciwnym wypadku polecenia są czytane z $ZDOTDIR/.zshenv. Jeżeli powłoka jest powłoką zameldowania (loginową), polecenia są czytane z /etc/zprofile, a następnie z $ZDOTDIR/.zprofile. Następnie, jeżeli powłoka jest interaktywna, polecenia są czytane z /etc/zshrc i $ZDOTDIR/.zshrc. Na koniec, jeżeli powłoka jest powłoką zameldowania, czytane są pliki /etc/zlogin i $ZDOTDIR/.zlogin.
Jeżeli zmienna $ZDOTDIR nie jest ustawiona, używana jest zmienna $HOME. Wymienione powyżej pliki z katalogu /etc, w zależności od systemu, mogą znajdować się w innym katalogu.
PLIKI¶
- $ZDOTDIR/.zshenv
- $ZDOTDIR/.zprofile
- $ZDOTDIR/.zshrc
- $ZDOTDIR/.zlogin
- $ZDOTDIR/.zlogout
- ${TMPPREFIX}* (domyślnie /tmp/zsh*)
- /etc/zshenv
- /etc/zprofile
- /etc/zshrc
- /etc/zlogin
- /etc/zlogout (katalog /etc jest domyślny, ale pliki te mogą znajdować się w innym katalogu)
ZOBACZ TAKŻE¶
sh(1), csh(1), tcsh(1), rc(1), bash(1), ksh(1), zshbuiltins(1), zshcompctl(1), zshexpn(1), zshmisc(1), zshmodules(1), zshoptions(1), zshparam(1), zshzle(1)
IEEE Standard for information Technology - Portable Operating System Interface (POSIX) - Part 2: Shell and Utilities, IEEE Inc, 1993, ISBN 1-55937-255-9.
INFORMACJE O TŁUMACZENIU¶
Powyższe tłumaczenie pochodzi z nieistniejącego już Projektu Tłumaczenia Manuali i może nie być aktualne. W razie zauważenia różnic między powyższym opisem a rzeczywistym zachowaniem opisywanego programu lub funkcji, prosimy o zapoznanie się z oryginalną (angielską) wersją strony podręcznika za pomocą polecenia:
- man --locale=C 1 zsh
Prosimy o pomoc w aktualizacji stron man - więcej informacji można znaleźć pod adresem http://sourceforge.net/projects/manpages-pl/.
Październik 29, 1998 | zsh 3.1.5 |